Potrzebujesz detektywa ?

telefon  +48 516 578 817

 

Największymi ofiarami surowego mechanizmu rozwodowego stają się ci najmłodsi. Z reguły każda kłótnia, napięcie lub długotrwały kryzys rodziców jest negatywnie odbierane przez dziecko, niezależnie od jego wieku. A co dopiero, gdy zapada decyzja o rozwodzie. Dlatego postaraj się odpowiednio przygotować dziecko na ten stan rzeczy.

Rozwód dla rodziców jest zazwyczaj korzystnym rozwiązaniem, które stanowi przepustkę do nowego, lepszego życia. Jednak to, co jest dobre dla mamy lub taty - nie zawsze jest zadowalające dla dzieci. 

Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców? 

1. Rozmawiaj. Zacznij stopniowo wyjaśniać, dlaczego sprawy potoczyły się tak, że dwoje najbliższych mu osób musi się nagle rozstać. Mało tego, musisz zaznaczyć, że jeden z rodziców wyprowadzi się z czasem z domu. Dla dziecka oznacza to rozpad jego poukładanego świata. Może obarczać siebie winą za rozstanie rodziców. Czuje się osamotnione i odtrącone. Pamiętaj, by szczególnie w tym trudnym dla was okresie poświęcać dziecku jak najwięcej uwagi, wypełniaj jego czas swoim towarzystwem. Twój syn, córka lub dzieci muszą mieć poczucie, że nadal są bezpieczne.   

2. Obserwuj i reaguj. Czuwaj i udaremniaj wszystkie wysyłane sygnały ostrzegawcze. Dziecko na wieść o rozstaniu rodziców może reagować różnie. Od stanów wyraźnego przygnębienia, depresji do buntu oraz agresywnego zachowania wobec najbliższego otoczenia. 

3. Ustal z partnerem wspólną strategię. Najważniejsze, by w tym trudnym czasie nie kierować się egoistycznymi zapędami. W kwestii własnych dzieci lepiej zakopać topór wojenny i ogłosić neutralność, a nawet dobrze byłoby zawrzeć sojusz. Tłumaczenie dziecku, że rozstanie to wina mamusi lub wina tatusia nie zaprowadzi do niczego dobrego, a wręcz spotęguje złe emocje.   

4. Wsparcie psychologa. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie potrafi sobie poradzić z wiadomością o zakończeniu bytu małżeństwa rodziców, a jego problemy emocjonalne powiększają się - zamyka się w sobie i nie chce podejmować jakiejkolwiek dyskusji, przy tym wyniki w szkole skrajnie się pogorszyły  - pora zareagować i pomyśleć o pomocy specjalisty. 

5. Na każdym kroku pokazuj, że dziecko jest najważniejsze. Twoje poczynania i złe ruchy mogą zaważyć na całym życiu Twojego dziecka. Piętno rozbitej rodziny może w przyszłości negatywnie wpłynąć na jakość zawieranych relacji międzyludzkich.